Vyvýšený záhon - realizácia

Vyvýšený záhon. Krásne upravené miestečko pre pestovanie zeleniny alebo kvetov. Kto by to nepoznal. Nemusíte sa zohýbať, zeleninu alebo kvety pekne upravíte a dizajnovo Vám to záhradku posunie o kus ďalej. Komu by sa to nepáčilo :) 

Jeden takýto milý záhon máme na ukážku v záhradkárstve Montána v Nových Zámkoch za skvelej pomoci Agro CS a Ericha Juhása.

A ako sa šlo na to? Dôležité je mať v záhone tri vrstvy pri výške záhonu 60 cm a viac, aby sa rastlinkám darilo: spodná: drenáž, stredná: kompost a vrchná časť: substrát. 1/3 z každého. Pokiaľ záhon dosahuje výšku 45 cm, vynechajte drenáž a plnte iba kompostom a substrátom.

Na spodnú časť vyvýšeného záhonu sme dali drenážnu vrstvu, ktorá sa stará o priepustnosť vody a vzduchu. Táto vrstva je dôležitá pre naštartovanie celého procesu a ak by bola slabá, dochádzalo by k hnitiu. Vrstva je chemicky neošetrená drevnatá hmota.

Na strednú časť sme použili kompost, zdroj humusu, základných živín a stopových prvkov. Výhodou je, že živiny sa uvoľnujú postupne a podporujú rast rastlín.

Posledná, vrchná časť, substrát s obsahom kokosového vlákna a hlavne štartovacieho ekologického hnojiva na 3 - 4 týždne.

Výsledok? Máme zasadené paradajky, papriky, jahody a jeden baklažán. Zatiaľ sa všetkým pekne darí. Fotky plodov, samozrejme, pridám neskôr.

Použité vrstvy si viete zakúpiť u nás  na našom webshope. A čo sa týka hnojiva, bezproblémov pre pestovanie bez chémie viete použiť produkty značky NATURA.

A posledný obrázok je môj vyvýšený záhon s ružami a s dôvodom, prečo ho mám, Leuško :) Je to jediný spôsob ako mať krásne kvety aj v jeho teritóriu.

 *V súčasnej situácii kvôli problémom s prepravou (nedostatok vodičov prepravných spoločností) paletovej dopravy, substráty dočasne nedodávame*

Autor a foto: Lucia